Zeka Küpü


- Üç gündür açım evladım, ne olur yardım et, çocuğum da var, hastaneden çıktım abızıttım tırı vırı...

- Şu an benden çaldığın vakit sana yapacağım yardımdan daha değerli!

diyerek peşindeki dilenci kadını savuşturdu dünyanın en zeki adamı. Evet, dünyanın en zeki insanıydı Haydar ama hayat çok zordu onun için. Çevresinde gördüğü her insanın aptal olduğunu biliyordu, herkesin her konuda kendisine danışması onu çileden çıkartıyordu. Onu evde, işte, sokakta görenler, yüzüne aptal aptal gülüyorlardı, onlar güldükçe Haydar çıldırıyordu.

Bu insanlardan tek eksiği boyuydu Haydar’ın. Aptalların arasında epey kısa kalıyordu ve bu en büyük takıntısıydı. Ancak asla uzun boylu olmayı istemedi. Ama ne vardı o aptallar kendisinden daha kısa olsaydı. Neticede iyi insandı Haydar ama çevresi kötüydü, dünya üzerinde ondan başkası olmasaydı mükemmel insan diyebilirdik.

Sabah oldu, saati çaldı ama kalkmadı, uyumak istiyordu çünkü gece aptal çocuğunun ödevlerine yardım etmişti. Haydar çok zor geometri sorularını kendi bulduğu müthiş yöntemlerle çözmüştü, çözdükten sonra da kendisiyle gurur duymuştu. Ne de olsa çocuğundan bu duyguyu tadamıyordu. Aptal karısı geldi başına uyandırdı onu. Kalktı, ailece kahvaltı ettiler, o arada karısı komşusuyla ilgili karışık bir meseleyi anlattı, hemen onu da çözümledi Haydar. Evden çıkma vakti geldi. Tam kapıda karısı:

- Bugün özel bir gün akşama dünya çapında kutlama varmış.

dedi. Haydar oralı bile olmadı. “Aptalların aptal kutlamaları işte...” diye düşündü.

Sokağa çıktığında çevresinde gördüğü insanlar onu fark ettikçe kahkaha atıyorlardı. Sinir küpü olmuş bir halde iş yerine geldi. Tüm insanlığa küfrediyordu ve hatta daha fazlasına. Ne işi vardı bunca gerizekalı arasında?

Bir ara aptal patronu Haydar’ı çağırttı. Yanına gitti, aptalın birinin ona emirler yağdırmasına dayanamıyordu. Bu sefer her zaman yapmasını istediği saçma işlerden çok daha saçma işler vermişti patronu. Dayanamıyordu artık;

- Eee, yetti ama!

diye isyan etti Haydar.

- Afedersin anlamadım.

- Yeter ulan yeter! Lanet olsun işine de, sana da, çalışanlarına da, gerizekalılar sürüsü sizi! Bu dünyaya bahşedilmiş özel bir insanım lan ben! Sizin yaptığınıza bak! Aptallığınızı çekmek zorunda mıyım lan?

- Sınırı aşmıyor musun biraz Haydar? Böyle özel bir günde ayıp olmuyor mu?

diye sorduğunda ağzı kulaklarındaydı patronun.

- Ne yapacaksın? Kovacak mısın beni, benim kadar zekisini bulabilir misin lan? Eşsizim lan ben, EŞSİZ! Özel gününüz de yerin dibine batsın beyinsizler!

- Evet Haydar, eşsizsin sen!

Bunu söylerken patron kahkahalar atıyordu. Patron gülme, Haydar ise sinir krizleri geçiriyordu. İkisi de biraz sakinleştikten sonra, patron sözlerine devam etti:

- Doğru Haydar, sen eşsizsin ve seçilmişsin. Ancak ufak bir ayrıntı var: seni biz seçtik. Sence dün gece çözdüğün geometri sorularını başkası çözebilir mi?

- Mümkünü yok!

Patron bir kahkaha daha patlattı.

- Oğlunun ödevini nereden bildiğimi aklından bile geçirmedin değil mi?

- ...

- Ne oldu lan Haydar, saksıya fazla mı geldi yoksa? O soruları ben hazırladım lan! O soruları hazırlayan birilerinin de olduğu hiç aklına gelmedi değil mi? Evet bugün özel bir gün, senin kadar özel. Bugün “açıklama günü”. Çevrende gördüğün herkesin seninle eğlendiğini açıklama günü. Hiç kimseden daha zeki değilsin Haydar! Hahahahahaha! Bizim de eğlence anlayışımız bu, ne yaparsın başka türlü tatmin olamıyoruz...

Patron konuşmaya devam ediyordu. Haydar bilmesi gereken bütün gerçeği duymuş ancak henüz idrak edememişti. İdrak edememeyi ilk defa hissediyordu. Mümkün olamazdı, şu koca ömründeki tek başarısı milyonlarcası arasından yumurtaya ulaşan ilk sperm olmak olamazdı. Düşündükçe fenalaşıyordu. En sonunda düşüp bayıldı.

Çalar saatin sesine uyandı, hemen kalktı bu sefer. Karısı mutfaktaydı, kahvaltı hazırlıyordu. Ona seslenmeye korkarken karısı Haydar’ı fark etti ve “Günaydın kocacığım!” dedi. Karısı hala aptaldı. İçi rahatlamıştı. Oğlu geldi yanlarına, gece çözdüğü sorular için teşekkür etti. Oğlu da hala aptaldı. Kendine güveni geldi ve dışarı çıkabileceğine kanaat getirdi. Kahvaltı etmeden çıktı ve kapıyı kapattıktan sonra içerideki kahkahaları duyamadı...

19.05.2010

tevsan

2 beyanat:

Adsız dedi ki...

Yav bu Haydar'a neden güldüler?

tevsan dedi ki...

Zeki olmayan birinin kendini zeki sanması gülünç.

Yorum Gönder